FİLM GÖSTERİMİ VE SÖYLEŞİLER
Ulusal Çay, Doğa ve Gençlik Filmleri Festivali kapsamında 21-22 Eylül tarihlerinde Film Gösterimi ve Söyleşiler düzenlendi.
İsmail Kahraman Kültür Merkezi'nde Selçuk Üniversitesi Radyo, TV, Sinema Bölüm Başkanı Prof.Dr. Aytekin CAN ve öğretim üyesi Ruhi GÜL'ün konuşmacı konuk olduğu "Türkiye'de Kısa Film ve Belgesel" konulu söyleşide yönetmenliğini Aytekin CAN'ın yaptığı "Oxfordlu Ziyaretçi Getrude Bell" filmi izlenildi.
Çay Film Festivali'nin bir diğer film gösterimi çok farklı ve özel bir mekanda gerçekleştirildi. Ebruli Yaşam ve Sanat Derneği desteği ve ÇAYKUR katkılarıyla İslampaşa Çay Alım Yeri'nde gerçekleştirilen film gösterimi ve söyleşi programında yönetmen Sezen KAYHAN'ın Rize'de çektiği ve Rizeli gençler Alperen KANDERMİR ve Canan KIZILAY'ın da yer aldığı 'Elene' isimli kısa film izlenildi.
Aynı günün akşamında Çayeli Kaymakamlığı ve Çayeli Belediyesi'nin destekleri ve ÇAYKUR'un katkılarıyla Çayeli 15 Temmuz Şehitler Meydanı'nda yönetmen Atalay TAŞDİKEN'in 'Meryem' filmi halka açık olarak gösterildi. Film gösteriminde aktör Mustafa UZUNYILMAZ katılımcılarla söyleşi gerçekleştirdi. Program sonrasında Çayeli Belediyesi tarafından festivalin onur konuğu Mustafa UZUNYILMAZ'a hediye takdim edildi.
Çay Film Festivali kapsamında özel bir Gala programı da gerçekleştirildi. Yapımcılığını Çayeli Bakır İşletmeleri'nin yaptığı yönetmen Mehmet BİNAY'ın 'Cevherden Öteye' belgesel filmi ilk kez izleyici ile buluştu. Bu özel Gala programında Çayeli Bakır İşletmeleri çalışanları ve aileleri de katılımcı olarak yer aldı.